Black Sea Arenos instaliacija Gruzijoje 2017 01 01

Naujoji vasaros koncertų salė Ureki kurorte, Juodosios jūros pakrantėje Gruzijoje – bendras integracinius projektus įgyvendinančios įmonės „Televizijos ir ryšio sistemos“ (TVC) ir „Scenos techninis servisas” (STS)  projektas. Tai – neabejotinai grandioziškiausias ir brangiausias kada nors lietuvių įrengtas šou statinys.

BLACK SEA ARENA yra didžiausia atvira koncertinė salė Kaukazo regione. Vokiečių architektų projektuota arena yra pasaulinio lygio unikalus architektūrinis statinys, šiame regione turintis ambicijų tapti galingu traukos centru ir patiesti pamatus infrastruktūros bei turizmo plėtrai. 10 tūkst. žiūrovų talpinančios arenos funkcija – Gruzijos piliečiams ir jos svečiams rengti pasaulinio garso atlikėjų pasirodymus, festivalius, televizinius projektus ir šou. Atviras koncertų salės stogas – suteikia kiekvienam renginiui papildomą neįtikėtiną vietos gamtos reginį (iš arenos matomi Kaukazo kalnai), bet esant kaitriai saulei, vėjui ar lietui – vos per kelias minutes arena gali užsidengti su stogu.

„Televizijos ir ryšio sistemos“ – pagamino ir integravo televizinę sistemą, kurią sudaro 24 kamerų aukštosios raiškos transliacijoms skirta kilnojama televizinė stotis, IPTV tinklas, tarnybinio ryšio sistema, robotinės kameros.  Įmonė taip pat atliko personalo apmokymus ir techninį palaikymą pirmųjų transliacijų metu.

„Scenos techninis servisas” – atliko įgarsinimo ir apšvietimo, scenos mechanizacijos, draperijos ir dangos, spec. efektų ir visų šių sričių valdymo sistemų projektavimą, instaliavimą, arenos personalo apmokymus.  

Koncertinės salės komplektacija suformuota taip, kad galėtų aprūpinti pasaulinio garso atlikėjų pasirodymus, nesinuomojant daug papildomos technikos. Visas įgarsinimo, apšvietimo, video ir TV sistemų valdymas – centralizuotas. Išmanieji keltuvai, įgalina pakelti sudėtingiausias ir sunkiausias konstrukcijas bei leidžia šou režisierius virš žmonių judinti dekoracijas su atlikėjais. Garso,  vaizdo ir TV sistemos yra itin modernios ir universalios – su jomis galima įgyvendinti bet kokią techninę užduotį.

Esminis šio projekto iššūkis ir ypatumas – klimatinės sąlygos. BLACK SEA ARENA yra subtropinėje klimato zonoje, kur oras permainingas, daug drėgmės, kritulių ir druskingumo. Tam, kad užtikrinti visų sistemų sklandų veikimą ir įrangos ilgaamžiškumą reikėjo itin preciziškai apgalvoti jos sandarų sandėliavimą ir eksploatavimą. Visoms įrangos valdymo sistemoms buvo specialiai įrengta patalpa, su ypatingai didelės galios autonomine mikroklimato sistema, užtikrinančia temperatūrinį ir drėgmės rėžimų stabilumą.

Kilnojamą televizijos stotį (KTS) ir TV sistemą koncertinei arenai suprojektavo ir pagamino generalinis šio projekto rangovas – „Televizijos ir ryšio sistemos“ (TVC). Bendrovė užsiima stacionarių ir kilnojamų televizinių stočių projektavimu, gamyba ir integravimu. Ši kilnojama televizijos stotis (KTS) yra viena moderniausių Europoje, itin aukštai įvertinta Amsterdame vykusioje pasaulinėje televizijos technologijų parodoje „IBC 2015“.

Kilnojamą TV studiją sudaro du vilkikai. Pagrindiniame 14 m ilgio ir 28 t svorio vilkike, vykdant transliaciją, dirba inžinieriai, režisieriai, vaizdo ir garso operatoriai. Joje sumontuota vaizdo, garso apdorojimo ir įrašymo įranga, kurią naudojant perduodamas „gyvas“ vaizdas iš skirtingų vietų, pakartojami įsimintini momentai ar nurodomi pašnekovų duomenys, titrai. KTS ypatinga tuo, jog kėbule sumontuoti du ištraukiamų šonų mechanizmai. Tokiu būdu KTS TV transliacijos metu viduje gali dirbti net 21 operatorius.

Pagalbinis 12 m ilgio ir 24 t svorio vilkikas naudojamas įrangai gabenti ir elektros energijai gaminti – t.y. veikia kaip elektros energijos generatorius, jame sumontuotas 70 kVA generatorius. Taip pat įrengos personalo poilsio ir serviso zonos, krovinių skyrius su liftu.

Tiek pagrindinė, tiek pagalbinė KTS yra pritaikyta Gruzijos klimatui, turi dubliuotą oro kondicionavimo sistemą, nepertraukiamus maitinimo šaltinius UPS nenumatytiems atvejams, šildymą, hidraulines stabilizavimo sistemas, motorizuotus kabelių būgnus.

Televizijos sistema yra suprojektuota ir įrengta taip, kad būtų mobili ir ne sezono metu galėtų dirbti kituose Gruzijos regionuose vykstančiuose renginiuose. Prieš projektuojant TV sistemą buvo iškelti trys uždaviniai:

  • ištransliuoti „gyvą“ programą koncerto metų į LED ekranus kurie yra pakabinti scenoje;
  • formuoti tiesioginę transliaciją į kitas televizijas;
  • daryti koncertinius įrašus kurie bus transliuojami vėliau, juos redaguoti bei montuoti.

KTS sukomplektuota naujausia ir profesionaliausia įranga: itin aukštos raiškos video kameros Ikegami HDK-79GX, tarp kurių: robotinė sistema Ross Video Furio – bėgiais judanti videokamera, bevielė sceninė videokamera (steadicam), TV gerve valdoma video kamera ir itin didelio priartinimo Canon objektyvai, pritraukiantys vaizdą net 80 ir 40 kartų. KTS „širdis“ – galinga Imagine Communications matrica, turinti 128 įėjimus ir 256 signalų išėjimus. Gauti vaizdo signalai gyvai montuojami ir formuojama TV programa transliacijai kilnojamoje televizinėje stotyje arba MCR studijoje, kuri įrengta pačioje arenoje. Visą vaizdą, gaunamą iš kamerų, galima įrašinėti atskirai pakartojimų serveriuose GV K2 Dyno. Viso arenoje įrengta net 20 TV kamerų pasijungimo vietų tinklas, skirtas kameroms su specialiu jų išdėstymu erdvėje.

Arenoje įrengta ir stacionari TV sistema (IPTV tinklas), skirtas transliuoti ir kitas programas, ne tik tai kas vyksta arenos scenoje.

Atgal